IN FULL: The Aberdeen University Graduation lists from Tuesday, June 18

© DC ThomsonThe quad at Kings College, Aberdeen University.
The quad at Kings College, Aberdeen University.

The following students graduate today:

HONORARY DEGREES

DEGREE OF DOCTOR OF SCIENCE

Professor Dame Susan Black DBE, FRSE

Pro-Vice-Chancellor for Engagement, Lancaster University

HIGHER DEGREES

BY RESEARCH

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Alison Jean Kennedy MacDonald LLB, LLM Law; Chinenyendo Judith Nriezedi-Anejionu LLB (Nigeria), LLM Law; Marianthi Pappa LLB (Greece), LLM Law; Eddy Lenusira Wifa LLM Law

ARTS & SOCIAL SCIENCES

UNDERGRADUATE DEGREES

MASTER OF ARTS

HONOURS DEGREES

LEGAL STUDIES-PSYCHOLOGY

Ryan Fraser

LAW

HIGHER DEGREES

MASTER OF LAWS

TAUGHT PROGRAMMES

CRIMINAL JUSTICE

Marina Annobea Appiah Opare LLB (Ghana) with Distinction; Thanatnan Chuaysai BA (Thailand), LLB (Thailand)

CRIMINAL JUSTICE AND HUMAN RIGHTS

Melina Koschnitzki Staatsexamen (Germany) with Commendation; Jirawat Leelawanich LLB (Thailand)

DISPUTE RESOLUTION

Hannah Louise Tuff LLB with Commendation

ENERGY AND ENVIRONMENTAL LAW

Fiona Margaret Wanjiru Githunguri LLB (Kenya) with Commendation; Adebola Oluwabukola Idowu LLB (Nigeria) with Commendation

ENERGY AND ENVIRONMENTAL LAW WITH PROFESSIONAL SKILLS

Davina Prigogine LLM (Belgium) with Commendation

HUMAN RIGHTS

Saamiya Alli LLB (South Africa) with Distinction

INTERNATIONAL COMMERCIAL LAW

Anita Drevenka LLB (Hungary) with Commendation; Anne Elizabeth Lynne MacMillan LLB; Chakkrit Siriyuttasaenyakorn LLB (Thailand) ; Josephine Udonsak LLB (Nigeria) with Commendation

INTERNATIONAL COMMERCIAL LAW WITH PROFESSIONAL SKILLS

Paworrarat Pipatwattana LLB (Thailand) with Distinction; Lars Christopher Schlueter with Distinction

INTERNATIONAL LAW

Julia Restani Staatsexamen (Germany) with Distinction; Yujia Zhang

OIL AND GAS LAW

Angelica Alvarez Rios LLB (Mexico) with Distinction; Maribel Barragan De La Cruz LLB with Commendation; Amanda Udodirim Nwosu LLB (Nigeria)

DIPLOMA IN PROFESSIONAL LEGAL PRACTICE

Abdulwaheed Adekunle Badmus BEd, LLB, MEd; Holly Beaton LLB (Glas) with Distinction; Euan Forbes Bowie LLB with Distinction; Ronald Colin Gavin Bryce LLB with Commendation; Emma Susan Carter with Commendation; Kelly Christina Cletheroe LLB with Commendation; Naomi Davies LLB with Commendation; Adriana Draghici LLB with Commendation; Lorne Dundas LLB with Commendation; Delyno Jhan Michael Duque LLB with Commendation

Katherine Ann Fleming LLB with Distinction; Katie Louise Fleming LLB (Glas) with Commendation; Laura Charlotte Gray LLB with Distinction

Emma Margaretha Grunenberg LLB with Commendation; Heather Catherine Hall LLB (S’clyde) with Distinction; Jack Andrew Hamilton LLB with Commendation; Catherine Hayhoe MA, LLB with Commendation; Calum Iain Hedley LLB with Distinction; Claire Henderson LLB (Edin) with Distinction; Emily Hood LLB with Commendation

Jordan Houston LLB with Commendation; Mhairi Elizabeth Innes LLB (Stir), LLM (B’fast) with Distinction; Kirsty May Irvine LLB with Distinction

Gemma Mairi Johnston LLB with Distinction; Catherine Holly Johnstone LLB with Commendation; Xenia Ksinanova LLB with Commendation; Suzanne Lloyd with Distinction; Caragh Louise McDowall LLB (Stir) with Commendation; Ashleigh Macgregor LLB (Nap) with Distinction; Scott Mackie with Commendation; Liam Peter Mehigan LLB (Edin) with Distinction; Sophie Rebecca Mills LLB with Commendation; Sarah Lucy Milne LLB, LLM with Commendation; Maria Katerina Misacas with Commendation; Rory William England Parton LLB with Distinction; Amy Lauren Pearston MA, LLB with Commendation; Alexandra Peddie LLB with Commendation; Karen Prendergast with Commendation; Kirstie Courtney Reilly with Distinction; Anna Richardson BA (RGU), LLB (RGU) with Commendation; Agnes Simonfalvi LLB, MSc with Commendation; Katy Smith LLB (Edin) with Distinction; Heather M A Taylor BA (RGU), LLB (RGU), LLM (USA) with Commendation; Ondrej Toloch LLB with Distinction; Rachel Louise Trease LLB with Distinction; Marsaili Elisabeth Van Looy LLB with Commendation; Klaudia Wasilewska LLB with Distinction; Nadia Bridia White LLB with Commendation; Rhiannon Widger LLB with Commendation; Emma Marie Wills LLB with Commendation; Rose Younger LLB with Commendation

UNDERGRADUATE DEGREES

BACHELOR OF LAWS AND EUROPEAN LEGAL STUDIES

Chelina Korvel Panhardt

BACHELOR OF LAWS WITH ENGLISH LAW (ACCELERATED) WITH ENGLISH LAW

Harold Richard Ledgerwood BA (Canada) ; Joanna Strachan MA with Distinction; Aristotle Tsiopoulos BA

HONOURS DEGREES

BACHELOR OF LAWS

Nathan Cameron Lee Adam with First Class Honours; Kate Elizabeth Kennedy Addiscott with First Class Honours; Attika Sabah Ahmad; Hadi Hussain Muhamed Jawad Al Lawati ; Nicola Jane Anderson; Jonathan Andrews with First Class Honours; Jack William Geddes Barron ; Anna Black with First Class Honours; Megan Bruce

Jack Alexander Cameron with First Class Honours; Greg Center with First Class Honours; Lili Chaneva with First Class Honours; Ewan Alastair Christie; Kathryn Elizabeth Laidlaw Crawford with First Class Honours; Paul Davis

Katie Deans with First Class Honours; Sara Di Carlo with First Class Honours; Catherine Margaret Donald with First Class Honours; Lucy Olivia Drummond with First Class Honours; Emma-Jean Edwards; Emma Louise Evans; Isla Ferguson; Derek William Gardiner

Iona Garland; Suzanne Grandison; Sarah Elizabeth Harper; Mhyrin Caitlin Hill with First Class Honours; Matthew Charles Hummerstone; Laura Hutcheson with First Class Honours; Carla Jane Jack

Jennifer Clare Jack; Elliot Iain Johnston

Laila Margaret Kennedy; Rhianna Tamsin Knight-Mcgrath; Jan Koroluk;

Ioanna Kostaki with First Class Honours; Louis Benoit C Lambrechts; Lucie Maria McFarlane; Leah McGibbon with First Class Honours; Alis Christina McKay;

Caitlin McKay; Clare Olivia Mackinnon

Katie Maclean; Katherine MacPherson;

Yuncong Ma; Corinna Reid Marwick; Iona Mayall; Eamonn Mitchell; Euan Jack Murphy; Jamie Charles Perault; Stephanie Ross with First Class Honours; Zsofia Schiffer; Susannah Louise Scott; Celine Page Skinner; Joanne Stephanie Smith with First Class Honours; Ruaridh Smith; Claire Stewart with First Class Honours; Samantha Twigg; Ian Gordon Webster;

Junglhin Weon; Elinor Kristin Williams with First Class Honours; Sophie Williamson with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS WITH OPTIONS IN ACCOUNTANCY

Lauren Anne-Louise Fraser; Milda Siaudvytyte

BACHELOR OF LAWS WITH OPTIONS IN BUSINESS MANAGEMENT

Rachel Cooper with First Class Honours; Rouzana Kasem with First Class Honours; Molly Morgan; Eeman Talha

Amelia Grace Wilson with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS WITH OPTIONS IN ECONOMICS

Samanta Herman; Hayley McMillan;

Raphael Alexander Jacques Ribeaud; Anna Sophie Tirre with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS WITH OPTIONS IN FRENCH LANGUAGE

Beata Elzbieta Koper; Slavina Pangeva

BACHELOR OF LAWS WITH OPTIONS IN MANAGEMENT STUDIES

Sarah Cheape; Louise Sarah Walker with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS WITH ENGLISH LAW

Kirsten Sophie Alexander with First Class Honours; Emily Linda Allan; Alya Mohamed Ebrahim Habib Altareef; Ian Anderson; Mira Bagaeen; Mark Peter Alexander Braidwood; Kaine Bray;

Rachael Burke with First Class Honours; Daniel Carnegie Caira; Liam Jaye Callaghan with First Class Honours; James Christie; Kirstin Clark with First Class Honours; Phoebe Ngaio Crane with First Class Honours; Bibiane Christina Cornelia Elberse with First Class Honours; Lauren Louise Frame with First Class Honours; Genovino Armando Gambale; Chiara Marta Gjostol; Sandra Urszula Golaszewska;

Stephen Charles Grant; Kirsty Harper;

Paige Lauren Izquierdo; Alexander Johnson; Konstantin Kadotsenko; Ramzi Edward Khoury; Mikolaj Jan Kudlinski with First Class Honours; Emanuele Kulaga; Kehui Lu with First Class Honours; Caitlin McAllister with First Class Honours; Michael McDaniel; Caitlin McFarlane; Olivia Malek with First Class Honours; Danara Malmakova;

Joanne Mitchell with First Class Honours; Philip John Moon with First Class Honours; Karina Morrice with First Class Honours; Wing Yan Ng; Obianuju Goretti Ofomata; Felicia Persis with First Class Honours; Paige Phillips; Elizabeth Ross; Melissa Scott; Samantha Ria Shahriar with First Class Honours; Ilya Sukhanov; Kaitlin Anne Traynor; Panayiotis Aris Vassilas; Megan Wallace-Baldwin; Max Wiktorsson with First Class Honours; Jade Eleanor Wilkie; Liliyana Zhivkova

BACHELOR OF LAWS WITH ENGLISH LAW AND EUROPEAN LEGAL STUDIES

Ilma Mozuraityte with First Class Honours; Asal Bonu Richards;

Aleksandra Zybula with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS AND EUROPEAN LEGAL STUDIES

Yoana Nikolaeva Yoana Cholakova;

Angus Coull with First Class Honours;

Julia Caterina Fletcher with First Class Honours; Neil Frank Raine Johnstone;

Benjamin Thomas Wynton Jones with First Class Honours; Thomas Mackie with First Class Honours; Oliwia Osuch with First Class Honours

BACHELOR OF LAWS AND FRENCH LAW

Antonia Kildare with First Class Honours

HIGHER DEGREES

BY RESEARCH

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Deborah Joy Allan MA Divinity & Religious Studies; Jacqueline Lee Hall Broen MA (StAnd), MLitt (USA) Divinity & Religious Studies; Sophie Dietrich BA (Germany), MA (Germany) History;

Peter Zoltan Hartl MLitt (StAnd) Philosophy; Emily Beth Hill BS (USA), MA (USA) Divinity & Religious Studies;

William Joseph Hutto BA (USA), MTh (USA), MDiv (USA) Divinity & Religious Studies; Afshin Latifzadeh MA Divinity & Religious Studies; Tat Yan Lee BTh (Malaysia), MTh (Singapore) Divinity & Religious Studies; Caireen Alana Likely MTh, MDiv (Canada) Divinity & Religious Studies; Rose Lynn Luminiello BA (USA), MSc (Edin) History; Mark John Nixon BA (Oxon), BTh, MTh Divinity & Religious Studies; Douglas Sean O’Donnell MA (USA) Divinity & Religious Studies;Trinity College Bristol with Bristol Baptist College; Claire Marie Organ MA, MLitt History; Keith Nicholas Ruiter BA (Canada), MA (York) History; Patricia Sarah Williams BA (Lond), MA (OxBrookes) Divinity & Religious Studies

ARTS & SOCIAL SCIENCES

HIGHER DEGREES MASTER OF LETTERS TAUGHT PROGRAMMES MODERN HISTORY

Cameron Andrew James Stewart BA (Lond) with Commendation

UNDERGRADUATE DEGREES

MASTER OF ARTS

DESIGNATED DEGREES HISTORY

David Rooney

HONOURS DEGREES

BUSINESS MANAGEMENT-ECONOMICS

Crista Maria Ekblom; Meri Naski

DIVINITY

Daniel Conor McElderry

DIVINITY-INTERNATIONAL RELATIONS

Gabriel Sihlabela

ECONOMICS

Louis Quahme Affor; Toluwa Ajanaku;

Robert Lloyd John Andrews; Charlotte Baskerville; Finn Clasen; Robert Dougall; Joseph Patrick Duggan; Helen Louise Dunkerley; Andrea Ferlazzo with First Class Honours; Astrid Froebrich with First Class Honours; Permeshwar Singh Ghura; Paul Philipp Götz with First Class Honours; Elliot Charles Hobson; Domonkos Kezer with First Class Honours; Ella Korponai with First Class Honours; Johanna Lidman with First Class Honours; Linnea Dagny Kerstin Linden; Anna Maldini with First Class Honours; Dayo Morufat Monsuru; Sinhang Poon; Lovisa Reiche with First Class Honours; Luisa Siegel with First Class Honours; Gogo Spanachi; Jacob Thomsen with First Class Honours; Love Amadeus Wadhwa; Iona Bethany Wearing; Jacob Wester with First Class Honours; Matthew Wood; Anna Maria Zajkowska

ECONOMICS-FINANCE

Matyas Bodig; Domenico Davis; Callum Murray Duff; Michal Estok with First Class Honours; Edward Thomas Courtenay Forsyth; Kai Glahome; Polina Gurmane with First Class Honours; Luke Hendren; Matthew Richard Juste with First Class Honours; Michal Pawel Kosior with First Class Honours; Simona Marcheva; Cosmin Florin Mogosanu with First Class Honours; Metodej Novotny; Jacob Powles with First Class Honours; Ishani Jayasinghe Wasala Thantrige Don

ECONOMICS-INTERNATIONAL RELATIONS

Marc Busbridge Simo; Ryan Charles Famiglietti; Olatokunbo Lawal with First Class Honours; Gianluca Melchiorre with First Class Honours; Emanuel Stadler with First Class Honours; Insa Roxann Warnken; Joel Lien-Kit Yeap with First Class Honours

ECONOMICS-POLITICS

Lewis Keller with First Class Honours; Yonas Tinashe Makoni; Jack Mauremootoo; Martin Dean Demitrius Turner with First Class Honours

ECONOMICS-PSYCHOLOGY

Barbara Bekes with First Class Honours

Kinga Glama ; Urho Eelis Niemela with First Class Honours

ENGLISH-HISTORY

Larissa Dahne with First Class Honours

ENGLISH-HISTORY OF ART

Maud Ruby Woolf with First Class Honours

HISTORY

Ross Anderson; Georgina Barrett-Lenton with First Class Honours; Robert William Battes; Keir Gordon Peter Baynham; James William Mcrobie Blaesbjerg; Carmen Brannan; Emily Grace Bryan with First Class Honours; Eva Bullova; Connor James Burgess with First Class Honours; Lewis John Champion; Laurence Henrik Joshua Claussen with First Class Honours; Mary Cotcher; Keri Helen Deighton; Shannon Dharmaratne; Georgia Ervine; Scott James Fitzsimmons; Helena Geddes with First Class Honours; Zoe L Grant; Helen Louise Gunn; Fraser Hammond; Andrew Hay; Bethany Grace Henderson; Poppy Beatrix Judith Heneghan-Pickard; Thomas Hill; Thomas Joseph Jowett; Vanamo Maria Ketola with First Class Honours; Jack Kidd; Kaylea Hope Victoria Kidd; Victoria Ann Cora Lucero; Erin Mari McCormack; Calum Robert MacDonald; Sophie Lisa Macfarlane; Michael McKenzie; Ailidh Mackie; Joonas Vincent Makela with First Class Honours; Matthew Max-Lino; Amy Catherine Mitchell; Connor Morrison; Anna Hope Nicholson with First Class Honours; Natallia Ramazankhani; Megan Lee Rennie; Megan Marie Rollo; Andrew Scott; Megan Wendy Sommerville; Ebba Maria Lovisa Strutzenbladh with First Class Honours; Elizabeth Thompson; Samuel Thompson; Zack Christopher Thomson with First Class Honours; Jacob Joseph Wales; Adele Walters; Joel Whitney with First Class Honours; Luke David Whittle; Roxanne Rachel Elizabeth Wright

HISTORY-HISTORY OF ART

Alison Evans; Karin Emma Sofia Holmberg with First Class Honours; Aurora Segnan with First Class Honours

HISTORY-INTERNATIONAL RELATIONS

Sandra Lotta Emilia Airio; Nathan David Charles Bircham with First Class Honours; Jennifer Rachel Brash; Philip Marcus Iredahl; Andras Melles; Carla Rintelen; Matija Brian Schiffrer; Eemeli Johannes Valtteri Tuomisto

HISTORY-LEGAL STUDIES

Nikki Amadi

HISTORY-PHILOSOPHY

Graham Steven Allison; Amy Bissett; Lauren Jane Havery

HISTORY-POLITICS

Edward John Farrar; Richard Howie with First Class Honours; Jack Keating with First Class Honours; Ruth Margaret Mary Laird; Jason McClurg; Gordon Alexander McGowan; Lee Mair; Rory Cameron Bryce Nicolson; Ben Thomas Paterson with First Class Honours; Adam Ranken; Kayleigh Gillian Stewart; Luke Stronach

HISTORY-RELIGIOUS STUDIES

Bethany Frances Margaret Amanda Nicol with First Class Honours

HISTORY-SOCIOLOGY

Ciara Ann Robertson with First Class Honours

HISTORY OF ART

Oyuntsatsral Altantsetseg; Pamela Jane Brice with First Class Honours; Fiona Elizabeth Gill with First Class Honours; Olivia Krumrey; Julia Melania Kusiak with First Class Honours; Elisabeth Mejeritcher; Andrew William O’Neill with First Class Honours; Amy Orr; Antoinette Frances Parkhouse; Joseph Logan Quinlan; Marketa Sikolova; Karoliina Ida Emiilia Wright

MENTAL PHILOSOPHY

Ronan Lapping; Matthew Niall Macdonald; Thomas Nolan with First Class Honours; Daniella C Stuart with First Class Honours; Rebekah Wirdnam

PHILOSOPHY

Emma Hardie

PHILOSOPHY WITH LINGUISTICS

Doradistria Rota with First Class Honours

PHILOSOPHY-INTERNATIONAL RELATIONS

Rowan Adam Stuart with First Class Honours

PHILOSOPHY-POLITICS

Anna Ndidi Enwereuzor with First Class Honours

PHILOSOPHY-PSYCHOLOGY

Bartlomiej Koman with First Class Honours; Dominik Weinhold

PHILOSOPHY-SOCIOLOGY

Cameron Matthew Forward

RELIGIOUS STUDIES

Stephen John Salahi

THEOLOGY AND RELIGIOUS STUDIES

Jennifer Lisa Deboy with First Class Honours; Karima Karppinen

DIVINITY

UNDERGRADUATE DEGREES

BACHELOR OF DIVINITY

HONOURS DEGREES

Thomas Knight with First Class Honours

BACHELOR OF THEOLOGY

Lauren Comley; Douglas Ross Creighton BSc (Glas); Andrew Gebbie

HONOURS DEGREES

Joshua Duff; Christopher David Kerr; David Peden BA (OU), MSc (S’clyde)

HONORARY DEGREES

DEGREE OF DOCTOR OF LAWS

HE Sheikha Aisha bint Faleh Al-Thani BEd, BA, MBA, PhD
Chairperson, Al Faleh Educational Group

HIGHER DEGREES

BY RESEARCH

DOCTOR OF PHILOSOPHY

Borhan Abdullah BA (Malaysia), MA (Malaysia) Economics; Ra’Ad Mahmoud Yousef Al-Tal MA Economics; Shan Lu LLB, MSc(Econ) Accountancy & Finance; Avanti Nisha Pinto BA, MSc Economics; Wahidah Binti Shari BA (Malaysia), MSc (Malaysia) Real Estate; Sathiswaran Uthamaputhran BA (Malaysia), MBA (Malaysia) Management Studies

ARTS & SOCIAL SCIENCES

HIGHER DEGREES

MASTER OF SCIENCE

TAUGHT PROGRAMMES

DIGITAL MARKETING LEADERSHIP

Veronika Feriancek MA (Germany) with Commendation

INTERNATIONAL BUSINESS MANAGEMENT

Laura Giulia Ambos BA (Germany) with Commendation; Kalina Milusheva BA (Bulgaria) with Commendation; Yonata Iswa Binti Sagolah BSc (Malaysia); Tianyang Tan BA; Richard Alexander Walker with Distinction; Cui Hua Sherry Yang MA (Glas) with Distinction

INTERNATIONAL BUSINESS AND FINANCE

Altynay Abdulin BSc (Kazakhstan) with Commendation; Mengge Dong BA (China) with Commendation; Claire Stella Govera BScBMS with Commendation; Haruna Umar Muhammad BSc (Nigeria) with Commendation; Enene Okofo BSc (Ess); Meera Shawqi Hamdan Habib Sajwani BEng (Brunel) with Commendation; Lami Bakari Wadinga BA (Keele) with Commendation; Kaimeng Yang BA (North’ia) with Commendation

MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION

BUSINESS ADMINISTRATION

Ping Ni BA (China) with Commendation; Nicole Monika Ostrowska with Distinction; Jingying Shao BA (China) with Commendation; Tatiana Shchugoreva BA (Italy) with Commendation; Huimin Yang BSc with Commendation

ENERGY MANAGEMENT

Edna Epelu BA, MSc with Distinction; Mohmmd Rami Helal BScEng with Commendation; Minerva Yazmin Rodriguez Morales MSc with Distinction

UNDERGRADUATE DEGREES

MASTER OF ARTS

DESIGNATED DEGREES

ACCOUNTANCY

Phoebe Elysia Watkiss

HONOURS DEGREES

ACCOUNTANCY

Fiona Isabel Harrison; Kieran Thomas Moran

ACCOUNTANCY-BUSINESS MANAGEMENT

Karolina Dutkiewicz; Anna Gartside with First Class Honours; James Maciver; Rebekka Van Leeuwen

ACCOUNTANCY-ECONOMICS

Melinda Magdolna Molnar with First Class Honours; Vivien Nagy

ACCOUNTANCY-FINANCE

Olivia Margaret Arnot; Usman Ashraf; Emma Barclay with First Class Honours; Gary John Ian Boyne; Calum Brash; Andrew Gordon Davidson with First Class Honours; Michael Dunne with First Class Honours; Susannah Victoria Elliot; Manil Gajjar; Angus John Hunter; Marta Jarzylo; Michael Johnston; Maaz Khan; Xueyun Lou; Isla Mairi MacKenzie ; Martin Mayfield; Tracy Nazeba; Saengpetch Ngamprukwanit; Maeshylle Tenorio Pagaran; Martina Paulusova with First Class Honours; Anurag Rai; Benjamin Guenter Richtzenhain with First Class Honours; Ruth Aislinn Simpson; Rachel Stainfield; India Jane Stenhouse; Yuan Tian with First Class Honours; Tuuli Ilona Aurora Toivonen; Altargana Tserendemberel; Qihao Wu

ACCOUNTANCY-GERMAN

Hannah Rebecca Agnes McDowell

ACCOUNTANCY-MANAGEMENT STUDIES

Igor Robert Paul Parzyjagla

ACCOUNTANCY-REAL ESTATE

Jessica Harper Brown with First Class Honours

BUSINESS MANAGEMENT

Morena Albanese; Beshayer Ibrahim Al Kaabi ; Hassan Ahmed Al Mahmoud; Dana Al Majid; Hamed Mohammed Al Marri; Alreem Ali Al Massih; Lolwa Ahmed Bilal; Douglas John Bryden; Agathe Annick Martine Dugleux; Edward Eadie; Alexandre Hennessy Spencer Grenville; Eleanor Hawkes; Sholto Hunter; Tanita Todorova Ilieva; Fiona Stephanie Ireland; Euan Jennings; Andrew John Kemp; Johan Anton Ljung with First Class Honours; Jamie McAloon; Justin McBryan ; Dexter McKeating; Finn Macpherson; Julie Maartensson; David James Peebles with First Class Honours; Samuel Jake Phillips; Nadine Pisa with First Class Honours; Albonnie Robertson ; Jemma Robertson; Pasha Sobhan Sher; Rachel Shrigley; Daniel Smith; Aleksandra Staskeviciute; Anna Mairi Strong; Vasily Veremchuk; Konstantin Zirkelbach

BUSINESS MANAGEMENT-ECONOMICS

Daniel George Casey; Maria Chamorro Santiago with First Class Honours; Francesca Chiaradia with First Class Honours; Francesca Frattini with First Class Honours; Victoire Gandon; Cristina Losi with First Class Honours; Fergus Andrew McKilligin with First Class Honours; Marta Marin Guillen; Hannah Palmaeus with First Class Honours; Bianca Pellegrini with First Class Honours

BUSINESS MANAGEMENT-FINANCE

Scott David Clement Canillac; Alicja Chojnicka; Christopher Kelly

BUSINESS MANAGEMENT-FRENCH (MODE B)

Nicola Vaila Duffy

BUSINESS MANAGEMENT-GEOGRAPHY

Finlay Robert Eeles; Harriet Elizabeth Hendry; Susan Isobel Ironside

BUSINESS MANAGEMENT-HISTORY

Alexander James McDonald

BUSINESS MANAGEMENT-INTERNATIONAL RELATIONS

Elena Amigo Contreras; Ciarian Ellison; Aneta Fortelkova; Cameron William Llewellyn Lloyd; Borislav Tomirkov

BUSINESS MANAGEMENT-PSYCHOLOGY

Urszula Grabarczyk; Pietro Guitti; Hilary McCall; Caitlin Miller-Mackay; Sarah Sophie Reick with First Class Honours; Sofia Rosa; Henrietta Elisabeth Sykari with First Class Honours

BUSINESS MANAGEMENT-REAL ESTATE

Patrick James Macmurdo Clark; Alasdair McConnell; Hannah Jenni McInnes; Lovisa Nimvik Stern with First Class Honours

BUSINESS MANAGEMENT-SOCIOLOGY

Ana Juncosa Montes with First Class Honours

FINANCE

Pengyu Chen; Shan Cheng; Yun Kong; Peiying Li with First Class Honours; Aishi Liu with First Class Honours; Yan Liu with First Class Honours; Adrianna Lyskawinska; Xingyuan Qiu with First Class Honours; Zongjin Yang; Xi Zhou

FINANCE-INTERNATIONAL RELATIONS

Paul Hardman

FINANCE-REAL ESTATE

Yongyu Chen with First Class Honours; Yuqing Chen; Jinglang Ding MA (China); Ruyue Li; Yuanlin Li with First Class Honours; Kieran Paul Ward; Anxun Wei; Hongyu Wu; Ke Zheng with First Class Honours; Shuqi Zheng with First Class Honours; Jincheng Zhou

MANAGEMENT STUDIES

Kirstin Sarah Ellis Murie

REAL ESTATE

Scott Farquharson; Max Campbell Stobbs

Check out Monday’s graduations below

IN FULL: The Aberdeen University Graduation lists from Monday, June 17

Breaking